Megvan az a jelenet, amikor a későbbi Darth Vader még Anakin Skywalkerként, 10 évesen a Tatuin bolygón arra panaszkodik, hogy nem szereti a homokot, mert mindenhova befurakszik és mindent tönkretesz? Nos, valami hasonló a helyzet a Holdon is, ám az ottani veszély nemcsak a gépekre, hanem bizony az emberi szervezetre is súlyos hatással lehet, ám közel a megoldás is a tudósok szerint.
Védekezz a holdpor ellen
Az iflscience.com szerint a holdpor mindenhová eljut, és veszélyes nemcsak a technikára, hanem bizony az emberekre is. Ám egy új szerkezet megoldhatja ezt a problémát is. Kihívásokat ugyanis nemcsak Holdra jutás és a hazautazás okoz. Hanem a Holdon tartózkodás is. A holdpor állaga ugyanis hasonló az őrölt üvegszálhoz, hozzátapad úgyszolván mindenhez, köztük a Holdra tett gépekhez és az űrhajósok ruhájához is.
Eddig szó szerint megpróbálták levakarni vagy leszívni, de nagyon alacsony hatásfokkal sikerült. Ráadásul ennek során az űrhajós méregdrága ruhája is sérült. Ám egy új találmány, egy folyékony nitrogénnel működő speciális permetező megoldást nyújthat erre a kihívásra is a kutatók szerint.
Ahhoz, hogy folyékony állapotban tartsuk a nitrogént (melynek forráspontja -195,8 Celsius fok) értelemszerűen rendkívüli hideg szükséges, kriogén körülmények. Ha viszont ez sikerült, akkor a permetezőből kilövellő folyékony nitrogénsugár már viszonylag jó hatásfokkal tudja tisztítani a szkafanderbe öltözött űrhajóst. Az elvégzett kutatások szerint a holdpor 98,4 százalékát tudta eltávolítani vákuum alatt (a Holdon ugye vákuum van, tehát ez jól modellezi a helyzetet).
- Ez is érdekelhet: A galaxisunk közepén található fekete lyuk épp most szippant be egy teljesen ismeretlen objektumot
Íme egy videó a kísérletről:
Biztató kutatások
A Washingtoni Állami Egyetem tudósa, Ian Wells, az erről szóló tanulmány egyik szerzője szerint a holdpor nagyon sok problémát okozott az űrhajósoknak, még akkor is, miután hazaértek. Eltömíti és károsítja a különféle motorokat, elektronikai berendezéseket, ráadásul ha nem sikerült eltávolítani, akkor ún. “holdszénanáthát” okoz. A holdpor ugyanis idegen anyag, szervezetünk pedig allergénként érzékelheti, ami kellemetlen gyulladásokat okozhat a torok- és orrnyálkahártyán. Más kérdés, hogy ha hosszabb ideig vagy többször ki van valaki ennek téve, akkor olyan bányászbetegségekhez vezethet, amelyek később súlyosan egészségkárosítók vagy halálosak is lehetnek. Ilyen például a légzőszervek elhalásával járó tüdőfeketedés, a pneumokoniózis.
„A holdpor elektrosztatikusan feltöltött, rámenős és mindenhova eljut, így nagyon nehezen kezelhető” – magyarázta Wells. “Egy finom porréteg mindent beborít végül”, vélekedett az egyes holdutazásokról.
- Olvass tovább nálunk: A valaha volt legnagyobb becsapódott aszteroida kétszer akkora volt, mint amely kiirtotta a dínókat
A folyékony nitrogénes tisztítás kapcsán 26 mintát, összesen 233 alkalommal teszteltek, volt olyan, amelyik 75 tisztítási cikluson ment keresztül anélkül, hogy károsodott volna az egyébként meglehetősen drága anyag. A tesztek vákuumban és normál légköri nyomáson is zajlottak. Ráadásul vákuumban sokkal jobban működött, a legkisebb porszemcsék majdnem 96 százalékát felemelte. A kutatók jelenleg úgy képzelik, hogy építenének egy kis “zuhanyzót” az űrhajóba. Minden felszíni küldetés után az asztronautáknak be kellene oda állniuk, hogy leszedjék ezt az elektrosztatikusan töltött holdport a folyékony nitrogénnel. A csapat most valós holdviszonyokat modellező teszteket szeretne csinálni a technológia kapcsán.
Source: iflscience.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Átírhatja a történelemkönyveket ez a két, 7000 éves női holttest!
Magyar kutatók segítségével tettek meglepő felfedezést a földi élet fejlődésével kapcsolatban
A kutatók szerint egy amerikai vulkán egyre közelebb van a kitöréshez
Egy halálos táncot járó csillagpár a közelünkben fog felrobbanni
Furcsa, római kori temetkezést találtak Dunavecsén
Minden kék szemű ember ugyanazon őstől származik